Uroda Zdrowie

Aromaterapia, czyli przez nos do zdrowia

Zapachy to tak naprawdę cząsteczki tego co nas otacza docierające do naszych nozdrzy i pobudzające zmysł węchu. W zależności od swojego pochodzenie mogą różnie na nas wpływać. Korzystne działanie zapachów wykorzystuje aromaterapia. Jak przez nos poprawić nasze zdrowie?

Czym jest aromaterapia?

Aromaterapia stosowana jest już od najdawniejszych czasów. Wiemy, że w starożytnym Egipcie używali jej do produkcji leków, olejków do ciała, a także balsamowania zwłok. Wyciągi wykonuje się z nasion, liści i płatków kwiatów, które są bogate w wiele związków chemicznych takie jak fenole, aldehydy, estry i wiele innych. Substancje te mogą wpływać na działanie naszego mózgu, ale szczególnie mocno poddaje się im układ limbiczny. Układ ten odpowiada za odczuwane przez nas emocje. To dlatego, używając chociażby różnych płynów pod prysznic, czasem czujemy się po kąpieli zrelaksowani i spokojniejsi, albo pobudzeni i naładowani energią. Nawet zapachy określamy podobnie do emocji, np. pobudzający, relaksujący, czy uspokajający. Jakie są najpopularniejsze olejki w aromaterapii

Olejek różany – najbardziej kobiecy z zapachów.

Działanie większości olejków przypisuje się konkretnemu obszarowi ciała. Chyba nie przypadkiem, intymnej strefie kobiet przypadł właśnie wyciąg z róży. Aromaterapia z jego zastosowaniem wpływa korzystnie na funkcję mięśni dna miednicy, reguluje pracę układu rozrodczego i zmniejsza krwawienie. Ze względu na to działanie warto rozważyć olejek różany jako zapach przewodni podczas zajęć dla kobiet, szczególnie tych ukierunkowanych na powrót do formy po porodzie, czy reedukacje mięsni dna miednicy. Co więcej olejek różany ma uznane, delikatne działanie antydepresyjne dzięki czemu świetnie sprawdza się w kłopotach emocjonalnych, wahaniach nastroju, czy przewlekłym stresie.

Olejek z drzewa herbacianego ukoi nerwy.

Olejek z drzewa herbacianego paradoksalnie nie ma nic wspólnego z herbatą, a jest pozyskiwany z krzewów rosnących w Australii i na okolicznych wyspach. Znany jest głownie ze swojego działania bakteriobójczego, przeciwgrzybicznego i przeciwwirusowego. Ze względu na te właściwości często stosowany jest jako środek odkażający do czyszczenia powierzchni oraz dodatek do kosmetyków przeznaczonych do cery problematycznej i trądzikowej. W właściwości te można wykorzystać również w aromaterapii, ponieważ olejek ten pomoże oczyścić śluzówkę nosa z zalegającej wydzieliny. Dodatkowo, choć jego zapach jest raczej orzeźwiający, to działanie jest silnie uspakajające i przynosi bardzo zadowalające efekty, nawet w stanach silnego pobudzenia, paniki, czy stresu.

Olejek lawendowy na dobry sen.

Olejek lawendowy uznaje się za jeden z pierwszych wyciągów stosowanych w aromaterapii. Bezpośrednio nałożony na skórę jest skutecznym środkiem antyseptyczny, który znacząco pomaga w leczeniu oparzeń, owrzodzeń i innych trudno gojących się ran. Olejek z lawendy warto zastosować przed snem, ponieważ silnie uspokaja, wycisza i pozwala pozbyć się gonitwy myśli.