W Polsce kąpiele błotne cieszą się ogromną popularnością w uzdrowiskach w różnych częściach kraju. Borowina, bo o niej mowa, znajduje też zastosowanie w przypadku leczenia wielu chorób o różnym podłożu. Skąd jej popularność i czym tak naprawdę jest borowina oraz do czego można ją wykorzystać?
Borowina – pochodzenie i charakterystyka torfu
Torf, czyli tzw. węgiel kopalny, powstaje w wyniku gromadzenia się resztek roślinnych. Do powstania torfu potrzebne jest wilgotne środowisko. Borowina jest rodzajem torfu szeroko wykorzystywanym w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Wśród jej najpopularniejszych właściwości wymienia się:
– przewodnictwo cieplne, które sprawdza się w zabiegach rozgrzewających ciało
– działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne
– działanie pielęgnacyjne wynikające z wysokiej zawartości substancji organicznych takich jak bituminy, magnez, cynk, fosfor, woski, żywice, kwasy oraz mikro- i makroelementy
Borowina dzięki swoim niezwykłym właściwościom oraz bardzo dużej zawartości składników cenionych w przemyśle kosmetycznym, znajduje zastosowanie nie tylko przy tworzeniu produktów do pielęgnacji ciała, ale także podczas kuracji leczniczych.
Borowina w kosmetykach i w kuracjach leczniczych
Niezwykłe właściwości borowiny wykorzystuje się przede wszystkim w walce z reumatyzmem, bólami kręgosłupa czy stanami zapalnymi kości i stawów. Borowina jest też używana przy chorobach o podłożu ginekologicznym, ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze. Używa się jej także w zabiegach na twarz, ze względu na to, że składniki torfu doskonale wpływają na cerę. Borowina używana jest do tworzenia kosmetyków. W aptekach można spotkać mydła, emulsje do kąpieli czy żele do masażu. Mydła tworzone na bazie borowiny doskonale sprawdzą się w codziennej pielęgnacji twarzy. Składniki odżywcze torfu poprawiają stan skóry, zmniejszają jej szorstkość oraz nawilżają ją. Działają też przeciwzapalnie, co sprawdzi się przede wszystkim w przypadku cery tłustej. Borowina polecana jest też dla osób borykających się z uczuciem zimnych stóp. Popularnością cieszy się też pasta borowinowa, którą podgrzewa się w kąpieli wodnej, a następnie nakłada na twarz lub ciało. Podczas takiego zabiegu borowina nie tylko złuszcza naskórek, ale też poprawia mikrokrążenie oraz uelastycznia skórę.