Zdrowie

Co na zatkany nos?

Zatkany nos jest uciążliwym problemem, mogącym zaburzyć codzienne funkcjonowanie. Najczęściej przyczyną jest przeziębienie, alergia, stan zapalny zatok lub błony śluzowej. Na zatkany nos istnieje kilka sprawdzonych sposobów.

Dlaczego nos jest zatkany?

Przyczyną zatkanego nosa jest być niedrożność połączeń pomiędzy otworami nosowymi i zatokami. Wtedy nie ma możliwości normalnego oddychania przez nos. Wydzielina śluzowa zalega wewnątrz zatok, a nos jest zablokowany. Za taki stan są odpowiedzialne choroba wirusowa lub bakteryjna, alergia, a także krzywa przegroda nosowa lub polipy w nosie. Gdy objawy utrzymują się dłużej niż 10, należy zgłosić się do lekarza, ponieważ może to oznaczać zapalenie zatok.

Jak leczyć zatkany nos domowymi sposobami?

Przede wszystkim trzeba się rozgrzać, w tym celu świetna będzie gorąca kąpiel i leżenie w łóżku pod ciepłym kocem. Zbawienne mogą okazać się inhalacje z pary wodnej, rumianku, lub z dodatkiem olejków eterycznych np. eukaliptusowego, tymiankowego, lawendowego. Ulgę powinny przynieść również ciepłe kompresy na czoło i nos np. z ciepłego wywaru z imbiru.

Bardzo ważne jest, aby pić dużo wody, ponieważ dzięki temu nawilżane będą błony śluzowe, a wydzielina rozrzedzona. Nie musi być to jedynie woda, inne płyny takie jak: soki, zupy, herbatki ziołowe lub owocowe. Do diety warto włączyć czosnek, który jest naturalnym antybiotykiem, a także natkę z pietruszki, która zawiera witaminę C.

Mieszkanie także powinno być dobrze nawilżone, szczególnie w sezonie grzewczym powietrze może być bardzo suche i dodatkowo podrażniać błony śluzowe. Aby zadbać o nawilżenie powietrza, warto zakupić mechaniczny nawilżacz powietrza.

Co z apteki na zatkany nos?

Gdy domowe sposoby nie przynoszą wyraźnej ulgi i poprawy, trzeba udać się po leki do apteki. W łagodzeniu podrażnień i wysuszenia skrzydełek nosa pomoże maść z witaminą A lub maść majerankowa. Na zatkany nos polecane są spraye, aerozole do nosa zawierające xylomethazolin, oxymethazolin, nafazolin oraz tabletki na bazie pseudoefedryny. Najskuteczniejsze spraye do nosa to np. Afrin, Acatar Control, Nasivin. Trzeba pamiętać, że każdy lek może mieć przeciwwskazania i działania niepożądane, dlatego zawsze należy się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, zanim zastosuje się jakiś lek.