Zdrowie

Co robić, gdy łzawią oczy, podczas kwitnienia roślin?

Alergia na pyłki roślin potrafi być bardzo uciążliwa, dlatego nie można jej lekceważyć. Może utrudniać normalne funkcjonowanie do tego stopnia, że trzeba zrezygnować z codziennych obowiązków lub przyjemności. Zatkany nos, łzawiące oczy, kichanie, kaszel oraz uczucie rozbicia to najczęstsze objawy.

Jak znaleźć alergen?

Aby dowiedzieć się jakie alergeny powodują nieprzyjemne objawy, takie jak łzawiące oczy, trzeba zrobić testy alergiczne skórne lub z krwi. Alergolog dokona wywiadu z pacjentem oraz skieruje na badania. Testów na alergię nie powinno się wykonywać w okresie pylenia roślin oraz pod wpływem działania leków na alergię.

Jeśli podejrzewamy u siebie alergię na pyłki roślin, warto zapoznać się z kalendarzem pylenia roślin. Dzięki temu można zaobserwować, które rośliny mogą uczulać i unikać w tym czasie wychodzenia z domu. Największe stężenie pyłków następuje od maja do końca września, lecz niektóre osoby uczulone odczuwają objawy przez wiele długich miesięcy.

Ważne jest unikanie alergenów.

Gdy już wiadomo, jaki alergen powoduje katar, łzawienie oczu i inne objawy warto unikać miejsc, gdzie rosną alergizujące rośliny. Lepiej nie wybierać się na spacer w samo południe, kiedy słońce świeci najmocniej, ponieważ wtedy stężenie pyłków w powietrzu jest najwyższe. Aby ochronić oczy przed alergenami, warto nosić ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Po spacerze najlepiej wziąć prysznic, umyć włosy i założyć czyste ubranie. Zaleca się również przepłukać nos i spojówki solą fizjologiczną lub preparatami do tego przeznaczonymi. Dzięki temu można pozbyć się ziaren pyłków.

Jakie leki na alergię można stosować na łzawiące oczy?

W leczeniu alergii stosuje się odczulanie, które jest długotrwałe, lecz może sprawić, że alergia nie będzie bardzo uciążliwa. Jeśli chodzi o leki na alergie, które łagodzą jej objawy, są to leki antyhistaminowe, glikokortykosteroidy i kromony. Leki antyhistaminowe blokują działanie histaminy, czyli substancji wytwarzanej przez organizm, która wywołuje bezpośrednio reakcję alergiczną. Tego typu leki na alergięmożna stosować doustnie, donosowo oraz do oczu. Glikokortykosteroidy również mogą być podawane do oczu i w innych formach, lecz takie leki muszą być stosowane pod kontrolą lekarza, gdyż mają silne działanie przeciwzapalne. Kromony mają słabsze działanie i stosuje się je w postaci kropli do oczu, a także jako lek do nebulizacji i spray do nosa.