Pękające naczynka to problem wielu osób różnej płci i w różnym wieku. Najczęściej na taką przypadłość cierpią osoby w średnim wieku. Okazuje się, że niewłaściwa dieta i zły tryb życia mają katastrofalne skutki dla osób zmagających się z cerą naczynkową. Jakich składników należy unikać, jeśli mamy skłonność do pękających naczynek?
Cera naczynkowa – jak wygląda?
Lekarze dermatolodzy oraz kosmetolodzy często używają terminu cera naczynkowa mając na myśli skórę z tendencją do pękających naczynek, które są widoczne w postaci czerwonych lub różowych pajączków. Mogą się one pojawiać w różnych partiach ciała, ale pacjenci najbardziej obawiają się pękających naczynek na twarzy, ponieważ trudno je zatuszować i są dość mocno widoczne.
U większości osób pękające naczynka widoczne są w okolicach policzków oraz nosa. Są to często rejony narażone na działanie silnego wiatru i mrozu, ale tendencja ta występuje również latem. Jest spowodowana słabymi ścianami naczyń krwionośnych, które pękają pod wpływem ciśnienia. Problem ten może mieć więc różne podłoże. U niektórych naczynka pojawiają się przez cały rok, inni cierpią z ich powodu pod wpływem stresu, czy niewłaściwych posiłków, a jeszcze inni walczą z naczynkami jedynie podczas silnych zimowych mrozów.
Jaka dieta jest wskazana przy cerze naczynkowej?
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że pikantne potrawy nie sprzyjają cerze z tendencją do pękających naczynek. Często niewielka ilość ostrych przypraw wystarcza, aby zaczerwieniła się cała skóra twarzy, pojawił się katar i palące wypieki. Niektórzy skarżą się również na wypryski pod postacią trądziku różowatego. Cerze naczynkowej nie sprzyjają również alkohol i papierosy. Osoby walczące z pękającymi naczynkami powinny wybierać posiłki o dość łagodnym smaku, nie mogą pić mocnej kawy, ani herbaty. Ścianki naczyń krwionośnych doskonale wzmacnia na przykład witamina C. Jeśli skóra ma tendencję do pękających naczynek warto zwiększyć podaż tej witaminy w swojej diecie, na przykład jedząc duże ilości natki pietruszki, czy owoców cytrusowych. Warto również suplementować tę witaminę, jak również witaminę E i D3, ponieważ mają równie ważne znaczenie dla wyglądu skóry.
Jakie kosmetyki stosować na cerę naczynkową?
Osoby zmagające się ze szpecącymi naczynkami powinny sięgać po specjalistyczne kosmetyki. Warto postawić na wysokiej jakości krem, który będzie zawierał wyciąg z kasztanowca i żurawiny. W aptekach można liczyć na szeroki wybór produktów, jak na przykład Vianek wzmacniający krem do twarzy, Redblocker Krem, czy IWOSTIN Capillin krem intensywnie redukujący zaczerwienienia. Zawarte w nich ekstrakty mają kojący wpływ dla skóry, nawilżają ją i wzmacniają, a przede wszystkim sprawiają, że naczynia są dobrze ukrwione i nie słabną. Ich ścianki są elastyczne i w pełni sprawne, dzięki czemu nie pojawia się już problem zaczerwienień przy nosie, czy na policzku. Warto tego typu kosmetyki stosować regularnie dla najlepszych efektów.