rozwód kraków
Rodzina

Czy koszty rozwodów wzrosną od 2022 roku?

Sprawy rozwodowe są szczególnie trudne, wymagają zaangażowania prawników, sporych nakładów finansowych oraz czasu potrzebnego do rozstrzygnięcia sprawy. Niestety w 2022 roku planowana jest rewolucja w rozwodach, która przełoży się na podwyżkę kosztów oraz wydłużenie spraw rozwodowych.

Sprawy rozwodowe — jakie zmiany czekają nas w 2022 roku?

Coraz więcej ludzi decyduje się na zakończenie związku małżeńskiego. Brak stabilności jest często uwarunkowany nieprzemyślanymi decyzjami, zdradami partnerów albo innymi problemami, które uniemożliwiają wspólne życie. Niestety, Resort Sprawiedliwości nie ułatwia zakończenia związku, gdyż planowane rewolucje przełożą się na konieczność stawienia się na kilku rozprawach, co oczywiście wiąże się z większymi kosztami. Uzyskanie rozwodu w trakcie jednej rozprawy stanie się prawie niemożliwe, co może wywołać eskalację konfliktu.

Od nowego roku uzyskanie statusu rozwodnika będzie wiązało się z dłuższym czasem oczekiwania (nawet kilka miesięcy dłużej niż aktualnie). Resort Zbigniewa Ziobry zapewnia, że nowe przepisy zdecydowanie ułatwią sprawy rozwodowe, jednak rzeczywistość przedstawia się w zupełnie innym świetle. Jest to uwarunkowane prawdopodobnym wprowadzeniem obowiązkowego postępowania informacyjnego w przypadku małżonków, którzy mają wspólne małoletnie dzieci. Czas przeznaczony na postępowanie wynosi minimum jeden miesiąc. To w tym czasie małżonkowie mają porozumieć się w problematycznych kwestiach i znaleźć złoty środek mający na celu dobro ich dzieci. Dopiero po upływie tego czasu, sąd może orzec rozwód Kraków to przykład miasta, w którym liczba rozwodów rośnie w zastraszającym tempie, a zmiany w przepisach mają na celu zmniejszyć ilość wniosków trafiających do sądów. Warto zaznaczyć, że brak udziału w porozumieniu uniemożliwia uzyskanie rozwodu, gdyż sprawa nie zostanie rozpatrywana przez wymiar sprawiedliwości.

Jeśli współmałżonkowie widzą dla swojego związku, chociaż niewielką szansę na przetrwanie, na szczególną uwagę zasługuje mediacja, która jest bezpłatna i pozwala zmienić losy całe rodziny. Mediacja może trwać trzy miesiące, a jeśli zaistnieją ku temu odpowiednie przesłanki – nawet pół roku, co wydłuży cały proces rozwodowy.

Wniesienie wniosku o rozwód do sądu to koszt 600 zł. Jeśli małżonkowie nie chcą potwierdzenia winy jednej ze stron, sąd zwraca połowę wpłaconej sumy, czyli 300 zł. Dzięki wprowadzonym po nowym roku zmianom różnicę będą mogli otrzymać jedynie współmałżonkowie decydujący się na separację.