Lifestyle Uroda

Czy można zapobiec powstaniu rozstępów w ciąży?

Ciąża to piękny czas w życiu kobiety. Wiele przyszłych mam skarży się jednak, że zaczynają pojawiać się na ich skórze brzucha, pośladków i ud szpecące rozstępy. Czy odpowiednia pielęgnacja i stosowanie dobrych kosmetyków może całkowicie zapobiec temu procesowi? Jakie preparaty są odpowiednie dla kobiet w ciąży?

Jak powstają rozstępy na skórze?

Rozstępy to problem, który dotyczy nie tylko ciężarnych, ale również nastolatków, którzy gwałtownie rosną oraz osób otyłych. Na skutek gwałtownego rozciągania się skóry, dochodzi do zerwania włókien kolagenowych i pęknięcia skóry właściwej. Powstają czerwonawe podłużne blizny, które z czasem bledną i stają się mniej widoczne. Niestety, rozstępy to nieodwracalny problem, z którym może poradzić sobie jedynie laser.

Kobiety w ciąży często zastanawiają się co na rozstępy mogą zastosować, ponieważ nie zaleca się niektórych składników zawartych w tradycyjnych kosmetykach. Jednocześnie, specjaliści potwierdzają, że dbałość o dobre nawilżenie skóry od samego początku ciąży jest kluczowa, ponieważ może zminimalizować ich powstawanie. Niektóre ciężarne mogą cieszyć się piękną skórą pozbawioną rozstępów, inne zaś pomimo dbałości narzekają, że niewielkie pęknięcia skóry pojawiają się dość szybko. W dużej mierze zależy to od genów i z tym nie można nic zrobić.

Co na rozstępy zastosować w ciąży i po porodzie?

Kobietom ciężarnym poleca się kosmetyki naturalne, pozbawione parabenów oraz innych chemicznych dodatków. Koniecznie należy zapoznać się z ulotką, aby wybrać najbezpieczniejszy produkt, w szczególności w pierwszym trymestrze.

Co na rozstępy znajdziemy w drogeriach?

  • balsamy do ciała,
  • oliwki,
  • serum,
  • masło.

Zwykle kluczowe składniki w takich preparatach to masło kakaowe, masło shea, olejki roślinne oraz D- pantenol, czy alantoina. Najważniejsze jest nawilżenie i natłuszczenie skóry, aby ta nie pękała podczas rozciągania. Zaleca się więc, aby taki preparat stosować przynajmniej dwa razy dziennie – najlepiej po porannym i wieczornym prysznicu.

Jak jeszcze walczyć z powstającymi rozstępami?

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie peelingu gruboziarnistego, który pozwala na pozbycie się martwego naskórka. Balsam lub olejek ma znacznie lepsze możliwości wchłaniania się dzięki takiemu zabiegowi. Podczas prysznica można też masować skórę przy pomocy suchej szczotki lub specjalnej rękawiczki.

Bardzo ważne w przypadku walki z rozstępami jest też nawadnianie skóry od środka. Kobiety w ciąży powinny pić dużo wody niegazowanej, ale też jeść świeże owoce i warzywa. Poza tym zauważono, że rozstępy rzadziej pojawiają się u kobiet, które są aktywne fizycznie i nie rezygnują ze sportów w ciąży. Wystarczy codzienny spacer, aby poprawić ukrwienie tkanek. Niestety, w przypadku osób ze skłonnością genetyczną do powstawania rozstępów, nawet codzienne zabiegi mogą okazać się nieskuteczne. Zawsze minimalizują jednak przykry efekt rozciągania się skóry i sprawiają, że staje się ona znacznie bardziej jędrna.