Zdrowie

Dlaczego mężczyźni i kobiety inaczej dbają o swój układ moczowy

Nie jest tajemnicą, że kobiety i mężczyźni zupełnie inaczej podchodzą do kwestii odpowiedniej dbałości o swój układ moczowy. U kobiet jakakolwiek niestaranność w kwestiach higieny czy nawet zaburzenia diety, mogą powodować infekcje, a u mężczyzn zapalenie układu moczowego jest znacznie rzadsze.

Układ moczowy – przyczyny i przebieg zapalenia

Układ moczowy u mężczyzny jest zdecydowanie bardziej osłonięty i zamknięty na oddziaływanie czynników zewnętrznych aniżeli w przypadku kobiet. U kobiet układ moczowy z uwagi na swoją budowę podlega stałemu bombardowaniu drobnoustrojami czy różnymi związkami. U mężczyzny przeważnie dopiero moment współżycia seksualnego zwielokrotnia możliwość podrażnienia układu moczowego, podczas gdy w przypadku kobiet przyczyn może być znacznie więcej – począwszy od zmiany środków do prania bielizny, przez życie w stresie, zaburzenia hormonalne i odżywiania itp.

Oczywiście w przypadku tak jednej, jak i drugiej płci, bardzo ważnym aspektem w zapobieganiu stanom zapalnym jest z całą pewnością przestrzeganie podstawowych zasad hieny oraz noszenie przewiewnej bielizny i łączenie stanów zapalnych rejonów intymnych wyłącznie z kwestiami życia seksualnego jest ogromnym błędem oraz uproszczeniem. Dlatego warto przypominać o podstawowych zasadach wpływających pozytywnie na zdrowie tak kobiet, jak i mężczyzn, a zdrowy układ moczowy pozwala znacząco zmniejszyć także ryzyko wystąpienia w przyszłości stanów zapalnych czy powstania pierwszych komórek rakowych.

Jak przeprowadzać higienę dla układu moczowego?

Higiena intymna powinna być prowadzona w sposób zbilansowany – nie należy więc wyjaławiać całkowicie swojego ciała w rejonach intymnych, a do ich mycia warto zawsze stosować odpowiednie płyny o stosownym pH i bardziej dopasowanym, delikatnym składzie. Naturalne kosmetyki stosowane w kąpieli czy prysznicu pozwalają nie tylko na pozbycie się bakterii, czy grzybów, które następnie mogłyby poprzez cewkę moczową dostać się do wnętrza układu moczowego, rozpoczynając proces namnażania i wywołując stan zapalny, grzybicę lub inne powikłania.

Oczywiście w sytuacjach, kiedy dojdzie już do poważnego zaostrzenia stanu zapalnego układu moczowego – konieczne jest podjęcie stosownej terapii farmakologicznej, pod okiem lekarza, który przepisze leki na receptę. Zanim jednak do tego dojdzie – właściwa profilaktyka oparta na suplementacji, właściwej higienie i przestrzeganiu podstawowych zasad prozdrowotnego prowadzenia własnej toalety, powinny sumarycznie zapewnić szczęśliwe i długie życie bez chorób i powikłań układu moczowego.

Co istotne, takie kosmetyki do higieny intymnej o naturalnym składzie właściwie pielęgnują skórę i pozwalają na zdecydowanie szybsze odbudowanie naturalnego mikrobiomu na skórze człowieka, który przyczynia się do zachowania optymalnego zdrowia przez dłuży czas. Intensywne i mocno chemiczne, syntetyczne kosmetyki gwarantują niejednokrotnie o wiele bardziej dogłębne czyszczenie pozostawiając przy tym uczucie totalnej czystości, co jednak wiąże się z totalnym wypłukaniem wszystkiego, co nagromadzone na skórze człowieka – włącznie z pozytywnymi i pożądanymi mikroelementami.