Uroda Zdrowie

Dlaczego nie wolno lekceważyć krwawienia dziąseł?

Krwawiące dziąsła to problem, który może pojawić się w każdym wieku, również w dzieciństwie. Wiele osób ma skłonności genetyczne do tej przypadłości. Nie wolno jednak jej bagatelizować, ponieważ zwykle jest symptomem poważnych problemów przyzębia i może skutkować koniecznością bolesnego i drogiego leczenia.

Krwawienie dziąseł – najczęstsze przyczyny

Bardzo rzadko zdarza się, że dziąsła krwawią z powodu nadmiernego szczotkowania i oczyszczania zębów. Może się to przytrafić w czasie, kiedy pojawiają się nowe zęby mleczne, czy stałe, jednak problem powinien dość szybko zniknąć. Najczęściej krwawienie dziąseł ma swoją przyczynę w paradontozie. Ta bakteryjna infekcja może być bardzo niebezpieczna, ponieważ szybko atakuje tkanki przyzębia oraz dziąseł. Może prowadzić do próchnicy, z którą trudno się walczy.

Niekiedy dziąsła krwawią również z uwagi na niską krzepliwość krwi oraz inne choroby przyzębia. W każdej sytuacji bardzo ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej oraz leczenie wdrożone przez specjalistę, który oceni, jaki jest powód powtarzającego się krwawienia. Jeśli problem nie ustaje, trzeba koniecznie udać się do swojego dentysty.

Właściwa higiena jamy ustnej przy krwawiących dziąsłach

Lekarze często podkreślają, że systematyczna i dokładna higiena zębów i całej jamy ustnej to klucz do sukcesu. Zęby powinno się szczotkować po każdym posiłku. Niezwykle istotna kwestia to dopasowanie odpowiedniej pasty, która zapobiega krwawieniu dziąseł i wzmacnia je. W aptekach i drogeriach można znaleźć bardzo szeroki wybór specjalistycznych past do zębów. Najlepiej poradzić się lekarza, który produkt w danej sytuacji będzie najlepszym rozwiązaniem. Krwawienie dziąseł to przypadłość, przy której nie należy wybierać past wybielających, ponieważ mogą uszkadzać szkliwo zębów, jak również podrażniać dziąsła. Najlepiej sprawdzają się ziołowe pasty stosowane w przypadku paradontozy.

Dentyści podkreślają również, że samo szczotkowanie zębów nie wystarcza. Należy je również dokładnie nitkować i płukać przy użyciu specjalistycznych płynów. Tylko regularna dbałość o higienę jamy ustnej może sprawić, że problem zmniejszy się na sile.

Kiedy krwawienie dziąseł powinno niepokoić?

Taki problem nie powinien pojawiać się u osób zdrowych, które odpowiednio dbają o swoje zęby i nie zapominają o ich leczeniu. Na pewno musi zaniepokoić rodziców małych dzieci, jeżeli te odżywiają się właściwie i nie mają innych objawów. Warto wykonać podstawowe badania krwi, gdyż krwawienie może być wywołane brakiem witamin i innych składników.

Jeżeli poza krwawieniem chory skarży się również na inne przykre objawy, jak osłabienie całego organizmu, czy bóle – z pewnością powinien udać się do swojego lekarza rodzinnego. Każdy z nas powinien raz na jakiś czas wykonać pakiet podstawowych badań i sprawdzić, czy organizm nie daje sygnałów, że dzieje się coś niedobrego. W ten sposób można znacznie szybciej rozpocząć leczenie.