Niejedna osoba rozpoczynająca przygodę z szyciem zastanawia się jak i co ćwiczyć, aby szybko dojść do perfekcji w tym fachu. Z pozoru jest to czynność dość skomplikowana, jednak wraz z poznaniem poszczególnych technik i nabraniem doświadczenia, szycie staje się proste jak mycie zębów. Wykonywanie jakich zadań ma sens i co jest niezbędne, aby nauczyć się szyć?
Co trzeba mieć, aby móc rozpocząć przygodę z szyciem?
W przypadku braku możliwości czy pewności, że warto skorzystać z kursu krawieckiego, istnieje możliwość samodzielnego szkolenia w domu. Zaczynając naukę szycia, należy przygotować takie przybory, jak:
- Maszyna do szycia;
- Kartka papieru (najlepiej w kratkę);
- Skrawki tkanin (nie dzianin) – najlepiej stabilny, sztywny materiał, który nie rozciąga się wszerz ani wzdłuż; do pierwszych ćwiczeń można wykorzystać starą zasłonę, prześcieradło lub kupić kupon materiału w second-handzie; zaleca się, aby tkanina była jednokolorowa.
Osoby początkujące wielokrotnie szukają pomocy w Internecie, zarówno w kwestii nauki, jak i wyboru odpowiedniego materiału. Można to zaobserwować po częstotliwości wyszukiwań w Google takich fraz jak „producent dzianin łódź”, „producent tkanin Gdańsk” czy „jak szyć – poradnik”.
Od czego zacząć naukę szycia na maszynie?
Na początku potrzebna jest jedynie maszyna do szycia oraz kartka papieru w kratkę. Należy podłożyć kartkę pod stopkę, opuścić ją, wybrać ścieg prosty na maszynie i zacząć szyć wzdłuż linii. Z wyczuciem trzeba naciskać na pedał, a kartkę prowadzić najlepiej oburącz. Najlepiej w ten sposób przeszyć kilka linii równoległa, a kolejno powinno się sprawdzić, czy szwy są proste i biegną w równych odstępach od siebie. To istotne, by umieć zachować tę samą odległość od krawędzi, gdyż podczas szycia ubrań czy też dodatków należy zachować tę samą szerokość zapasów szwów na określonych odcinkach.
Kolejnym ćwiczeniem jest szycie po śladzie (okręgu, łuku, fali, pętli) namalowanym na świeżej kartce papieru. W miejscach, gdzie występują duże zaokrąglenia, zaleca się szyć wolniej, a w przypadku, gdy to nie wystarcza, należy zatrzymać szycie z igłą w pozycji dolnej (wbitą w kartkę), podnieść stopkę przekręcić kartkę, opuścić stopkę i szyć dalej. Taki manewr zaleca się wykonać tyle razy, ile to będzie konieczne. Podobnie trzeba się zachować w przypadku szycia w narożnikach. W momencie doszycia do końca linii powinno się zatrzymać igłę wbitą w wierzchołek kąta, podnieść stopkę i obrócić kartkę, a kolejno opuścić stopkę i szyć dalej. Po opanowaniu tych umiejętności można przejść do wykonania takich ćwiczeń z materiałem.