Zdrowie

Jak rozpoznać hemoroidy u dziecka?

Problem żylaków odbytu przypisujemy głównie dorosłym, ale niestety coraz częściej spotyka się również hemoroidy u dzieci. Jak je rozpoznać? Jak leczyć? Do jakiego lekarza udać się z małym pacjentem i jego wstydliwym problemem?

Skąd się biorą hemoroidy u dzieci?

Co do zasady, przyczyny guzków krwawniczych u dzieci są takie same jak u osób starszych. Sprzyja im siedzący tryb życia, nadmierna masa ciała i uboga w błonnik dieta. Z uwagi na naturalną chęć i potrzebę ruchu dzieci obecnie głównej przyczyny w przypadku dzieci upatruje się w zbyt małej podaży błonnika z dietą. Pamiętajmy jednak, że WHO alarmuje, że nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży jest coraz poważniejszym problemem, więc tego czynnika również nie powinniśmy lekceważyć .

Zalecenia dietetyczne przy hemoroidach

Dietę malucha cierpiącego na hemoroidy w pierwszej kolejności należy wzbogacić w błonnik. Błonnik to mieszanka polisacharydów budująca ściany komórek roślinnych, niedająca się strawić w układzie pokarmowym człowieka. Błonnik w naszych jelitach wchłania wodę, a co za tym idzie pęcznieje i zajmuje więcej miejsca. Pełne jelita zostają lepiej pobudzone do pracy, ich perystaltyka przyspiesza przez co wypróżnianie następuje sprawniej. Do diety może wprowadzić błonnik podając siemię lniane, otręby, ziarna, ale też świeże warzywa i owoce. Nie bez znaczenia jest też higiena jedzenie. Zadbaj o to, aby dziecko zjadło śniadanie do godziny po przebudzeniu, co już od samego rana pobudzi trawienie i pracę jelit. Pilnuj też żeby posiłki były spożywane w spokoju, w miejscu i o czasie do tego przeznaczony, a nie podczas zabawy na podwórku, czy oglądaniu bajek na kanapie. Dzięki temu dziecko skupi się na jedzeniu, dokładnie rozdrobni je w buzi, a przez to duże kawałki niepogryzionego jedzenia nie będą zalegały w jelitach prowadząc do zaparć.

Do jakiego lekarza zgłosić się z hemoroidami?

Hemoroidy u dzieci to bardzo wstydliwy i krępujący dla nich problem. Dzieci dopiero odkrywają swoją seksualność, dlatego może być im ciężko odróżnić wizytę u specjalisty od innych sytuacji intymnych. Postaraj się wybrać specjalistę, który wzbudza jego zaufanie oraz przygotuj je do wizyty i tego co się może na niej dziać, o co będzie pytał lekarz itd. Żylaki odbytu u dzieci zwykle nie wymagają bardzo specjalistycznego leczenia i poradzi sobie z nimi pediatra. W przypadku gdy nie zauważy innych niepokojących zmian, zapewne przepisze maść przeciwbólową i przeciwzapalną oraz zaleci zmianę diety. Takie działanie pozwolą usunąć świąd i pieczenie oraz będą przeciwdziałać krwawieniom, które są objawami hemoroidów. Można również rozważyć wprowadzenie ziół wspomagających trawienie, zmniejszających zaparcia i rozrzedzających gazy, dzięki czemu wyregulowany zostanie rytm wypróżnień, a błona śluzowa w okolicy odbytu będzie mniej podrażniona.