L-karnozyna do dipeptyd, naturalny przeciwutleniacz występujący w komórkach organizmu człowieka. Znajduje się w żywności (szczególnie w mięsie wołowym i drobiowym) oraz jest sprzedawana jako suplement diety.
Jak działa karnozyna?
Dzięki działaniu antyoksydacyjnemu ten suplement aminokwasowy chroni komórki I wpływa na poprawę zdrowia w przypadku chorób neurodegeneracyjnych. Karnozyna ma właściwości przeciwzapalne i przeciwdziała karnozyny niedokrwistości. Proponuje się też jej przyjmowanie w celu poprawy jakości życia i usprawnienia funkcji poznawczych mózgu.
Trzeba pamiętać, że karnozyna przyjmowana wraz z posiłkiem ulega szybszej degradacji I nie zapewnia ciągłej ochrony organizmu. Niestety , przyjmowanie czystej również wiąże się z niezbyt dużą przyswajalnością, bo wynosi mniej niż 20%. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku suplementów, które zapewniają większą ochronę przed degradacją karnozyny.
Dlaczego karnozyna jest tak ważna dla sportowców?
Podczas intensywnych ćwiczeń gromadzi się w mięśniach duża ilość kwasu mlekowego. Karnozyna pomaga utrzymać prawidłową równowagę kwasowo-zasadową dzięki fizykochemicznemu buforowaniu mięśni szkieletowych. pH mięsni staje się niemal neutralne pod wpływem działania karnozyny. Jeśli jej stężenie w mięśniach jest bardzo niskie, wtedy zaczyna się odczuwać się zmęczenie i osłabienie. Taka sytuacja ma miejsce po ciężkim treningu za sprawą kwasu mlekowego i wtedy, gdy wraz z wiekiem spada siła mięśni i wytrzymałość.
Co więcej, karnozyna powoduje utrzymanie otwartych kanałów wapniowych w mięśniach. Jeśli w organizmie jej zabraknie wtedy pompa wapniowa nie działa prawidłowo I kanały wapniowe zamykają sie m.in. pod wpływem kwasowości. Oprócz tego karnozyna chroni mięsnie przed urazami, zwiększa ich siłę oraz przyśpiesza regenerację.
Podsumowując, karnozyna to więcej siły, energii I mocniejsze mięśnie. Nie tylko sportowcy, ale też osoby, które cenią sobie aktywność fizyczną, powinny pamiętać o tym przeciwutleniaczu.