Nasze ciało lubi nam niekiedy płatać figle. Niekiedy silny ból zęba, głowy, czy kręgosłupa potrafi pojawić się w najmniej pożądanym momencie – w trakcie podróży służbowej, w dniu ślubu, czy przed rozmową kwalifikacyjną. Na szczęście producenci leków przeciwbólowych wychodzą naprzeciw takim sytuacjom i oferują w swoim asortymencie leki, które działają błyskawicznie.
Leki przeciwbólowe bez recepty
Niektórzy pacjenci posiadają w domu zapasy leków, które kiedyś w sytuacji kryzysowej wypisał im lekarz. Jeśli ból jest bardzo silny, samodzielnie decydują się na przyjęcie środka. W aptekach dostępne są jednak bardzo dobre i dość silne środki na ból, które nie tylko skutecznie rozprawiają się z dolegliwością, ale robią to również bardzo szybko, bo już w ciągu 15-30 minut. Jest to możliwe z uwagi na budowę leku – najczęściej są to kapsułki, które bez trudu rozpuszczają się w przewodzie pokarmowym. W każdej aptece, ale często też w sklepie spożywczym, czy drogerii na półce można znaleźć Iburapid, Ibuprom Sprint, czy Ibum Express. Wszystkie preparaty oparte są na działaniu ibuprofenu, który poradzi sobie nie tylko z bólem o umiarkowanej sile, ale również ze stanem zapalnym, czy gorączką. Bardzo ważne jest jednak, aby przed przyjęciem takiej kapsułki spożyć choć niewielki posiłek, ponieważ leki te mogą niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie układu pokarmowego i powodować jego dolegliwości.
Leki przeciwbólowe zalecone przez lekarza
Osoby, które dość przewlekle walczą z pojawiającymi się bólami, na przykład kręgosłupa, reumatycznymi, czy migrenami, powinny mieć zawsze przy sobie preparat, który jest przez nie sprawdzony i skuteczny. Leki oparte na ibuprofenie lub paracetamolu niestety nie radzą sobie ze wszystkimi bólami. Dotyczy to także pacjentów po operacjach i zabiegach. Dzisiaj bez recepty dla każdego dostępny jest na przykład Ketonal, który kiedyś uważany był za jeden z najmocniejszych leków przeciwbólowych, jednak wcale nie oznacza to, że trzeba po niego sięgać.
Lek dopasowany do potrzeb pacjenta
Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem, który powinien dopasować odpowiedni środek. Ważne, aby lek nie uszkadzał błony śluzowej żołądka i nie wywoływał dodatkowych dolegliwości. Niekiedy stosuje się środki z dodatkiem codeiny, a bywa, że znacznie lepiej działają preparaty rozkurczowe. Długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do spustoszenia nawet w młodym i silnym organizmie. Poza tym, od takich środków można się też uzależnić. Jeśli ból pojawia się znikąd, nagle i jest silny – bez wahania trzeba przyjąć lek, aby móc normalnie funkcjonować. Jeśli jednak jest to dolegliwość nawracająca co jakiś czas – trzeba ją skonsultować ze specjalistą, ponieważ samo niwelowanie bólu może okazać się niedostateczne i konieczne jest wdrożenie również innego leczenia. Być może objawy są nieoczywiste i trzeba wykonać dodatkowe badania.