Dom Lifestyle

Najlepsze alternatywy dla płytek w łazience

Łazienka to pomieszczenie, w którym panują warunki niespotykane w innych pomieszczeniach. W związku z tym powinna ona zostać wykończona takimi materiałami, które przetrwają próbę czasu i nie ulegną negatywnemu działaniu wysokiej temperatury i wody. Najpopularniejszym tego typu materiałem jest glazura, choć nie jest to jedyne rozwiązanie. W przypadku ścian jest ich wiele, natomiast rzeczą, która świetnie odmieni podłogę w tym pomieszczeniu, są właśnie chodniki łazienkowe.

Ciekawe alternatywy dla płytek w łazience

Glazura łazienkowa cechuje się tym, iż można nią pokryć niemal wszystkie powierzchnie łazienki – poczynając od ścian, poprzez podłogi, a na obudowie wanny kończąc. Inne materiały wykończeniowe można wykorzystać w zbliżony sposób, choć w niektórych przypadkach zaleca się zdecydować na postawianie na konkretny materiał w danym miejscu np. jedynie na podłodze, tylko na ścianie, do której przylega wanna lub jedynie na jej obudowie. Świetnymi alternatywami dla płytek w łaziance są:

  • Farba – to ekonomiczny sposób na wykończenie łazienki. Farby przeznaczone do malowania łazienki cechują się tym, iż nie przepuszczają wilgoci oraz nie pozwalają wnikać jej w głąb murów, przy jednoczesnym umożliwieniu ścianie oddychania. Należą do nich np. farby dekoracyjne i strukturalne oraz farby emulsyjne z dodatkiem sylikonu. Tego typu dekoracje pokrywa się specjalnym środkiem, który chroni je przed wilgocią.
  • Szkło – jest materiałem estetycznym i praktycznym. Doskonale utrzymuje się je w czystości oraz występuje w wielu kolorach, które nienanoszone są na spodnią stronę tafli. Szkło jest również wodoodporne, a zarazem bardzo dekoracyjne. Można poddać je grawerowaniu, laminowaniu lub piaskowaniu. Obawiając się ostrych odłamków szkła w przypadku jego stłuczenia, jest na to sposób. Szklane powierzchnie można podkleić folią, która w razie stłuczenia utrzyma wszystkie odłamki razem i nie pozwoli do ich rozsypania się po całej łazience. Szkłem zaleca się pokryć miejsca, które mają bezpośredni kontakt z wodą, np. ścianę, obok której stoi wanna. W tym miejscu można także zdecydować się na powierzchnię lustrzaną, która w dodatku powiększy optycznie łazienkę.
  • Tapeta – jest ona tanią i dekoracyjną alternatywą dla tradycyjnej glazury. Przykładowe tapety, które można zastosować w łazience to: tapeta winylowa, tapeta z włókna szklanego, czy raufaza. Możliwe jest również postawienie na dowolnych rozmiarów laminowaną fototapetę, która będzie przede wszystkim świetną ozdobą łazienki. Laminat uodporni dekorację na ścieranie i zanieczyszczenia, jak i zapewni jej trwałość w miejscu narażonym na wilgoć.
  • Linoleum – jest naturalnym materiałem, którego popularność wciąż rośnie. Znane głównie jako materiał wykończeniowy podłogi, który coraz częściej pojawia się także na ścianach. Jest bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, ekologiczne, higieniczne, odporne na ścieranie oraz trwałe.
  • Drewno – -jest materiałem, który nadaje się do wykończenia podłogi i ścian. W łazience najlepszym rozwiązaniem jest drewno egzotyczne, takie jak np. teak, badi, merbau czy sapelio, które są bardziej odporne na działanie wilgoci niż inne gatunki.
  • Kamień – jest materiałem odpornym i niepochłaniającym wilgoci (np. granit). Można go zastosować zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Chcąc uniknąć chłodu, jaki w naturalny sposób sprawia kamień, zaleca się zastosować go jedynie w wybranych miejscach w łazience.

Chodniki łazienkowe – świetna alternatywa na zmianę wystroju łazienki

Najtańsze chodniki łazienkowe wykonane są z pianki albo maty piankowej. Nie są one złym wyborem, jednak te najtańsze mogą szybko się drzeć, pęcznieć od wody lub kruszeć. Nawet w piankach jakość ma odzwierciedlenie w cenie. Powszechne są również chodniki łazienkowe gumowe. Nie chłoną one wody, jednak są mniej przyjemne w dotyku. Z biegiem czasu guma również zacznie się kruszeć. Najprzyjemniejsze chodniki łazienkowe są wykonane z bawełny, ponieważ faktycznie wyglądają jak prawdziwy, puchaty dywan. Niestety są one trudne do utrzymania w czystości. Tak więc wybór dywanika łazienkowego to sprawa indywidualnych preferencji.