Uroda Zdrowie

Rokitnik – bomba witaminowa z którą warto się zaprzyjaźnić

Natura ma nam naprawdę wiele do zaoferowania. Jedną z roślina, którą na pewno warto poznać bliżej jest rokitnik. Powszechnie rośnie w różnych rejonach naszego kraju. Zachwyca owocami w intensywnym kolorze. Okazuje się jednak, że kryje w sobie mnóstwo witaminy C i nie tylko.

Rokitnik – charakterystyka rośliny

Rokitnik to krzew, który dorasta nawet do sześciu metrów. Powszechnie występuje nie tylko w Europie, ale również Azji. Najlepiej czuje się wzdłuż wybrzeży morskich. To właśnie z tego powodu w naszym kraju spotykany jest przede wszystkim na wybrzeżu bałtyckim. Na położonych nad morzem wydmach tworzy piękne, a jednocześnie bardzo gęste zarośla, których pokonanie wcale nie należy do najprostszych. Doskonale znosi mróz, nie straszna mu również susza. Jego wymagania glebowe są niewielkie. Można go sadzić nawet w tych miejscach, w których powietrze jest naprawdę mocno zanieczyszczone.

Co zawiera rokitnik?

Rokitnik, który określany jest przez Rosjan mianem złota Syberii, to roślina zawierająca mnóstwo cennych dla organizmu substancji. Jest źródłem między innymi:

  • antyoksydantów;
  • aminokwasów;
  • nienasyconych kwasów tłuszczowych;
  • żelaza;
  • potasu;
  • wapnia;
  • krzemu;
  • fosforu;
  • witamin: przede wszystkim C, ale również A, D, E, K, PP, a także tych z grupy B.

Cenne właściwości posiadają nie tylko owoce rokitnika, ale również jego liście, a następnie nasiona.

Rokitnik – źródło witaminy C

Owoce rokitnika to obecnie jedno z najlepszych źródeł witaminy C. Pod tym względem lepiej wypadają wyłącznie owoce dzikiej róży. Warto dodać, że zawartość witaminy C w owocach rokitnika uzależniona jest między innymi od miejsca występowania rośliny. Wysoka zawartość witaminy C sprawia, że przetwory z owoców rokitnika poleca się osobom zmagającym się z bólami mięśni i stawów, skłonnością do siniaków, krwawiącymi dziąsłami. Warto sięgnąć po niego również wtedy, kiedy naszym problemem są trudno gojące się rany.

Rokitnik w kosmetyce

Okazuje się, że rokitnik ceniony jest również przez dermatologów i kosmetologów. Zawiera bardzo duże ilości beta karotenu, co sprawia, że jego regularne spożywanie przekłada się na ładne zabarwienie skóry. Z tego też powodu jest chętnie dodawany do samoopalaczy, a także szamponów koloryzujących. Coraz częściej znajduje się też w składzie odżywek do włosów. Wszystko za sprawą szeregu cennych substancji, które zawiera. Doskonale wzmacnia włosy i regeneruje je. Olej z rokitnika znajduje się też w preparatach tworzonych z myślą o osobach, których problemem jest łupież. Wykorzystuje się go też do produkcji kremów mających za zadanie niwelować oznaki starzenia się skóry.

Rokitnik w kuchni

Z owoców rokitnika można przygotować nie tylko zdrowe, ale również smaczne dżemy i konfitury. Doskonale nadaje się on także na soki, a nawet nalewki.

Rokitnik to roślina, która powinien poznać każdy chcący zatroszczyć się o własne zdrowie i wygląd. Jest to prawdziwa bomba witaminowa, która dostarcza nam szeregu cennych substancji.