Zima i wiosna to czas, kiedy większość osób zmaga się z przeziębieniami i katarem. Bywa, że jest to katar faktycznie wynikający z infekcji zatok, a niekiedy jest on skutkiem reakcji alergicznej. Długotrwały i nieleczony katar może doprowadzić do przewlekłego ich zapalenia. Co stosować w takiej sytuacji i jak skutecznie leczyć swoje zatoki?
Katar sienny – nie obędzie się bez lekarza
Osoby cierpiące na alergie wziewne, często wybierają pierwszy lepszy lek na zatoki ze sklepowej półki i stosują go w nieskończoność, dziwiąc się, że nie przynosi zbyt wielu efektów. Niestety, w takiej sytuacji jest to tylko próba niwelowania objawów. Najlepszym krokiem byłoby udanie się do alergologa, który powinien określić, co uczula i w jakim stopniu. Wówczas dopasuje odpowiedni preparat antyalergiczny i problem powinien zniknąć.
Jak poznać, że katar ma podłoże alergiczne?
Trudno jest pomylić objawy alergii z chorobą. Zazwyczaj obserwuje się:
- wodnisty, całkowicie przezroczysty katar, który nie ustaje, kiedy znajdujemy się w pobliżu alergenu,
- może mu towarzyszyć swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie oczu,
- wiele osób skarży się również, że w tym czasie puchnie im język lub wargi, drapie podniebienie i nie mogą powstrzymać się od kichania.
W przypadku przeziębienia najczęściej pojawiają się zaś objawy takie, jak:
- ból gardła,
- ból głowy,
- kaszel,
- ogólne osłabienie organizmu.
Katar osoby chorej przybiera również różne barwy – od żółtej, poprzez zieloną aż do brązowawej. Dodatkowo jest gęsty i trudno się go pozbyć.
Jak wybrać odpowiedni lek na zatoki?
W zależności od podłoża stosuje się inne leki na zapalenie zatok. Jeśli jest ono wywołane alergią, poza samym lekiem antyhistaminowym, dobrze jest zastosować też płukanie zatok, spray, który dobrze oczyści zatoki z drobnych pyłków i potencjalnych alergenów lub spray udrażniający zatoki.
Jeśli katar wynika z przeziębienia, wówczas lek na zatoki ma również często działanie przeciwzapalne lub antybakteryjne. Oczywiście, warto płukać zatoki specjalnymi płynami z apteki, aby je udrażniać i pozbywać się bakterii lub wirusów. Niekiedy stosuje się również leki dla alergików, aby ułatwić oddychanie. Poza tym konieczne jest leczenie ogólne – preparaty przeciwzapalne, a niekiedy nawet antybiotyki. Chory powinien leczyć się w domu, stosować preparaty wzmacniające odporność, na ból gardła, czy kaszel i wypoczywać. Taki katar powinien zniknąć po kilku dniach.
Czy po lek na zatoki trzeba udać się do lekarza?
Niestety, wielu pacjentów leczy się samodzielnie i mimo braku efektów takiej terapii kupują w aptekach kolejne środki bez recepty i wypróbowują je na sobie. Jeśli katar jest przewlekły i mimo domowych sposobów, płukania zatok i stosowania leków bez recepty nie ustępuje, wówczas konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze swoich alergii i niepotrzebnie leczy zatoki preparatami, które niwelują jedynie część objawów, ale nigdy nie wyleczą ich do końca.