Przestrzeń dla Ciebie Uroda Zdrowie

Witamina młodości – na co pomaga i w czym występuje?

Ludzkość od zawsze poszukuje sposobu na zatrzymanie młodości i witalności. Chcemy być jak najdłużej piękni, młodzi i pełni wigoru. W składzie wielu produktów, które mają nam pomóc spowolnić starzenie często jest tajemniczy tokoferol. Czym jest i jak może Ci pomoc zachować młodość?

Tokoferol, to po prostu chemiczna nazwa Witaminy E, a właściwie grupy substancji, na którą składają się tokotreniole i tokoferole. Wszystkim tym związkom nadano miano witaminy młodości. Co takiego w sobie ma popularny składnik suplementów i kosmetyków, żeby zapewnić nam witalność?

Witamina E i jej wpływ na organizm.

Witamina E jest jedną z witamin, które dobrze rozpuszczają się w tłuszczach, ale nie podlegają temu procesowi w kontakcie z wodą. Właściwość ta pozwala jej się łatwiej wbudować w błony komórkowe, przez co stają się mocniejsze, jędrniejsze i bardziej elastyczne. Dodatkowo witamina ta ma olbrzymi potencjał antyoksydacyjny, a więc pomaga eliminować wolne rodniki z naszego organizmu, które są głównymi motorami napędowymi dla procesu starzenia się. Te właściwości pozwalają jej zapobiegać powstawaniu zmarszczek, przesuszaniu się i szarzeniu skóry.

Tokoferol ma również bardzo duży, choć niedoceniony, wpływ na działanie układu krwionośnego. Badania wykazały, że zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów oraz obniża poziom złego cholesterolu. Co za tym idzie suplementację witaminą E powinny wziąć pod uwagę osoby narażone na choroby układu krążenia, a więc zawały, miażdżycę i udary mózgu.

Nie bez znaczenia jest również wpływ witaminy E na zdolności reprodukcyjne. W XX w. Przeprowadzono badanie, którym wykazano, że osoby z wysokim niedoborem witaminy E nie były wstanie wydać na świat potomstwa do momentu wprowadzenia do diety dużej ilości tego składnika. Witamina E jest istotna dla zdrowia intymnego obu płci, ale u mężczyzn bardzo silnie koreluje z jakością ich plemników i spermy, które przy odpowiedniej ilości witaminy E stają się bardziej ruchliwe.

Tokoferol w diecie i suplementach

Warto nadmienić, że przy normalnej, zdrowej i zróżnicowanej diecie, zapotrzebowanie jesteśmy w stanie pokryć wraz z codzienną porcją pożywienia. Nie oznacza to jednak, że nie warto rozważyć jej suplementacji, szczególnie jeżeli mamy problemy z płodnością, chorobami układu krążenia, czy jesteśmy bardzo aktywni fizycznie i szybko wpłukujemy różne substancje z organizmu. W witaminę E szczególnie bogate są olej słonecznikowy i kukurydziany, orzechy laskowe i migdały, ziarna zbóż oraz tłuste ryby morskie. Dodatkowo tokoferol znajdziemy w suplementach mających poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci oraz preparatach multiwitaminowych.