Zdrowie

Zespół jelita drażliwego – jak radzić sobie z problemami trawiennymi?

Skąd biorą się problemy jelitowe i dlaczego dotyczą tylko niektórych osób? Istnieje wiele charakterystycznych objawów zespołu jelita drażliwego, które wskażą drogę do postawienia diagnozy, a to już połowa sukcesu. Niestety leczenie schorzenia nie należy do najłatwiejszych.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Głównymi i najczęściej pojawiającymi się objawami przy zespole jelita drażliwego są:

• ból brzucha;
• biegunka;
• wzdęcia;
• śluz w stolcu;
• zgaga;
• wzdęcia.

Występują również inne, mniej charakterystyczne objawy, jak odbijanie, nudności czy chrypa. Początkowo występują one z różnym nasileniem i częstotliwością. Dlaczego przy ich wystąpieniu tak ważna jest diagnostyka? Nie wystarczy bowiem poprzestać na ustaleniu przyczyny na podstawie obserwacji, ponieważ podobne objawy towarzyszą chorobom nowotworowym układu trawiennego.

Jak leczyć zespół jelita drażliwego?

Leczenie choroby odbywa się etapowo. W pierwszej kolejności ważna jest edukacja chorego. Chodzi o zrozumienie istoty choroby oraz zmianę nawyków żywieniowych i nie tylko. Kolejnym krokiem jest wyeliminowanie złych przyzwyczajeń, bez tego cała kuracja nie będzie skuteczna. Czasami konieczna okazuje się psychoterapia, gdyż podłoże schorzenia zwykle leży w psychice i słabej odporności na stres.

Ostatnim etapem leczenia zespołu jelita drażliwego jest dieta. Co powinno znaleźć się w menu chorego? Przede wszystkim produkty bogate w błonnik, który odpowiednio wypełni jelita, zmniejszy skurcze i zatrzyma wodę.

Bezwzględnie należy zrezygnować z produktów wysokoprzetworzonych, wzdymających oraz ciężkostrawnych. W leczeniu można zastosować również leki farmakologiczne. Mają one na celu jedynie zlikwidowanie objawów, które zwykle pogarszają stan psychiczny chorego, a tym samym wspierają efekt psychoterapii. Są to leki przeciwbiegunkowe lub przeciw zaparciom. Czasami konieczne jest podanie środka rozkurczowego, a nawet przeciwbólowego.