Wielu Polaków, którzy pracowali i mieszkali za granicą decyduje się wrócić do Polski. Osoby powracające z zagranicy mogą korzystać z wielu form wsparcia, mają prawo do skorzystania między innymi z ulgi podatkowej na powrót. Ponadto mogą starać się o zwrot podatku płaconego za granicą – taki zwrot może otrzymać każda osoba pracująca za granicą legalnie.
Zwrot podatku z Anglii – kto może go otrzymać?
Zwrot podatku przysługuje każdej osobie, która pracowała legalnie na terenie nie tylko Anglii, ale także Szkocji, Walii lub Irlandii Północnej, a odprowadzane przez pracodawcę zaliczki były wyższe niż należny podatek. Jeśli wróciłeś na stałe do Polski i interesuje Cię zwrot podatku z Anglii, pamiętaj, że podstawą do jego uzyskania jest złożenie formularza P85 – możesz wypełnić go już po powrocie do kraju, jest on dostępny na stronie internetowej urzędu HM Revenue and Customs. Pamiętaj, że rok podatkowy w Wielkiej Brytanii zaczyna się szóstego kwietnia, a kończy piątego kwietnia następnego roku – jeśli wracasz na stałe do Polski przed zakończeniem roku podatkowego, zeznanie podatkowe możesz oczywiście złożyć wcześniej.
Jakie dokumenty są potrzebne, aby uzyskać zwrot podatku z Anglii?
Jeżeli chcesz uzyskać zwrot podatku z Anglii, musisz do zeznania podatkowego dołączyć dokumenty, które potwierdzą wysokość Twoich zarobków. Niezbędny jest nie tylko druk P60 (wydaje go pracodawca po zakończeniu roku podatkowego), ale także P45 – ten ostatni druk otrzymasz od swojego pracodawcy przy rozwiązywaniu umowy o pracę. O zwrot nadpłaconego w Anglii podatku możesz ubiegać się do pięciu lat wstecz, odzyskiwanie pieniędzy zajmuje na ogół od czterech do sześciu miesięcy, procedura może się wydłużyć, jeśli nie dostarczysz wszystkich wymaganych dokumentów.
Czym jest ulga na powrót?
Z ulgi na powrót może skorzystać każda osoba, która posiada polskie obywatelstwo i zdecydowała się na powrót z zarobkowej emigracji po 31 grudnia 2021 roku. Ulga ta może być stosowana od początku roku, w którym podatnik wrócił do Polski albo od roku następnego. Objęte są nią przychody osiągnięte z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia, zasiłku macierzyńskiego, pracy nakładczej oraz działalności gospodarczej – aby skorzystać z ulgi, przychód w ciągu czterech kolejno po sobie następujących lat nie może być wyższy niż osiemdziesiąt pięć tysięcy pięćset dwadzieścia osiem złotych. Jeśli chcesz skorzystać z ulgi na powrót, musisz dołączyć dokumenty potwierdzające Twój pobyt za granicą oraz zaświadczenie o podatkach, które zapłaciłeś podczas emigracji.