Zdrowie

Jak skutecznie dbać o stawy w domowym zaciszu?

Istnieje wiele powodów, dla których bóle stawów mogą pojawiać się i utrzymywać przez długi czas. Są to jednocześnie bóle bardzo utrudniające funkcjonowanie i niekiedy paraliżujące mobilność człowieka, dlatego warto wiedzieć, jak się przed nimi uchronić domowymi metodami.

Domowe metody i dbałość o układ ruchowy

Układ ruchowy – cały ludzki szkielet wraz z mięśniami, ścięgnami i właśnie stawami, jest teoretycznie bardzo odporny i wytrzymały. W praktyce jednak, nieodpowiednia dieta, brak niektórych mikroelementów, choroby i zwyrodnienia, brak ruchu czy odniesione kontuzje i urazy – wszystko to kumuluje się, przekładając się właśnie na problemy ze stawami czy ruchomością kończyn. Dbałość o stawy jest bardzo ważna nie tylko w przypadku osób w podeszłym wieku, chociaż zwykło się zakładać, że to seniorzy z uwagi na swoje choroby współtowarzyszące jak reumatyzm czy osteoporoza – są bardziej narażeni na urazy, kontuzje i choroby o takim podłożu.

W rzeczywistości jednak coraz częściej spotkać można się z osobami młodymi, które uskarżają się na swoje stawy i bóle towarzyszące nie tylko nadmiernej, intensywnej aktywności fizycznej. Bóle mięśniowe czy stawowe po wysiłku fizycznym nie powinny bowiem budzić aż takiego zdziwienia – dopiero problemy z regeneracją czy powracające bóle również bez wysiłku i ruchu, w całkowitym spoczynku albo po długiej nocy, powinny alarmować i zmusić do konsultacji lekarskich. Domowe metody walki z bólami stawów często uwzględniają naprzemienne stosowanie zimnych i gorących okładów lub nawet wykonywanie kompresów chociażby z liści surowej kapusty, o silnym działaniu przeciwzapalnym.

Kiedy warto skonsultować się z lekarzem specjalistą?

Problemem może być jednak przesadna skłonność do samoleczenia i zbyt długie odwlekanie wizyty u lekarza, które sprawi, że stawy będzie znacznie trudniej przywrócić do ich pełnej użyteczności właśnie z uwagi na zbyt długie odwlekanie profesjonalnej porady i diagnostyki z udziałem nowoczesnego sprzętu medycznego. Jeśli jednak mamy pewność, że konkretny ból lub dyskomfort w rejonach stawów spowodowany jest wyłącznie jednorazowym przeciążeniem lub mikrourazem o znanym podłożu i niedużym zasięgu – wtedy znajomość powyższych metod i podjęcie podstawowych kroków ratowniczych we własnym zakresie, w domowym zaciszu, może być bardzo owocna i skuteczna.

Stawy u dzieci i młodzieży – profilaktyka kluczem do sukcesu

Kluczem do uniknięcia problemów ze stawami na każdym etapie dojrzewania i dorastania, jest właściwa profilaktyka, czyli dostarczanie organizmowi mikroelementów wpływających na poprawę funkcjonowania stawów, chociażby poprzez wspieranie produkcji mazi stawowej czy wzmacniających budowę torebki stawowej, chrząstek itp. Właściwa dieta poprawiająca metabolizm organizmu w zakresie produkcji własnej kolagenu, a także odpowiednie wysokie nawodnienie oraz wsparcie dla absorbcji i utrzymania wody w organizmie – to podstawy właściwego żywienia lub suplementacji, dającej efekt w postaci zdrowych i sprawnych stawów.