Dom Przestrzeń dla Ciebie

Jak przygotować ogród do zimy?

Zima to czas przestoju zarówno w uprawie ogródkowych roślin, jak i spędzaniu wolnego czasu w drewnianym domku czy ogrodzie. Jest to również czas, w którym domki letniskowe i otaczające je ogrody narażone są na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych, specyficznych dla tej pory roku. Jak więc prawidłowo przygotować ogród do zimy? Jakich czynności zabezpieczających przed mroźnym zimowym okresem wymagają domki letniskowe?

Jesienne porządki w ogrodzie – jak powinny wyglądać?

Prace porządkowe w ogrodzie przeważnie związane są związane z zielenią. Należy systematycznie usuwać opadające liście. Praca będzie skuteczniejsza, gdy użyje się odkurzacza ogrodowego lub dmuchawy. Utrzymanie czystości jest szczególnie istotne w sadzie i warzywniaku. Usuwanie resztek pożniwnych, połamanych lub ściętych pędów oraz zaschniętych owoców (tzw. mumii) jest wręcz koniecznością. Często są to siedliska szkodników oraz chorobotwórczych patogenów. Co więcej, w warzywniaku należy przekopać konkretne zagony. Porządki nie mogą ominąć również ogrodu ozdobnego, tarasu czy balkonu. Rośliny jednoroczne należy usunąć, a byliny przyciąć. Wieloletnie rośliny uprawiane w pojemnikach przed pojawieniem się przymrozków trzeba przenieść do pomieszczenia. W przypadku drzew oraz krzewów można stosować osłony – pędów i pni (np. agrowłókniną) oraz pojemników (płyty styropianowe), jednak takie metody czasem bywają zawodne. Resztki, o ile nie mają śladów żerowania szkodników lub chorób, można wykorzystać do tworzenia pryzm kompostowych. Przeważnie pod koniec października lub na początku listopada należy wykonać ostatnie koszenie trawnika. Powinno być to dość wysokie – w porównaniu z pracą wykonywaną późną wiosną i latem. Ważne, aby pozostawić źdźbła o długości co najmniej 5 cm. Gdy spadnie śnieg, warto pamiętać o regularnym odśnieżaniu chodnika oraz często uczęszczanych ścieżek. Stosów śniegu nie należy jednak gromadzić na trawniku – to może przyczynić się do chorób trawy (symptomy będą widoczne wiosną). Przed nastaniem pory deszczowej oraz przymrozków zaleca się przenieść meble ogrodowe do chłodnego, ale niewilgotnego pomieszczenia, a wszelki sprzęt i narzędzia oczyścić.

Zabiegi ochronne powinno się przeprowadzić już po pierwszych przymrozkach. Gdy zostaną one wykonane zbyt wcześnie, osłony mogą zostać osiedlone przez szkodniki. Drzewa i krzewy, które są wrażliwe na mróz, zwłaszcza młode egzemplarze, należy otulić materiałem przepuszczającym powietrze. Ponadto u podstawy pnia należy usypać grubą warstwę ściółki organicznej. Drzewa iglaste warto podwiązać sznurem, który ograniczy ryzyko zalegania śniegu na pędach, a drzewa owocowe należy bielić w odpowiedni sposób.

Domki letniskowe – jak przygotować je do zimy?

Przygotowanie ogrodu do ciężkiego okresu zimowego wiąże się również z czynnościami, których wymagają nie tylko poszczególne elementy ogrodu, ale i domki letniskowe. W związku z powyższym należy:

Spuścić z instalacji całą wodę – gdy domki letniskowe czynne są jedynie w sezonie letnim. Inaczej nadejście mrozów przyczyni się do jej zamarznięcia, a to w konsekwencji może wyrządzić mniej lub bardziej poważne szkody.

Sprawdzić szczelność drzwi i okien – jeśli okaże się, że są nieszczelne, należy zabezpieczyć je przy pomocy starych gazet lub kupić specjalne uszczelniacze. Zdarza się, iż drzwi ulegają wypaczeniu przy dużych mrozach, zwłaszcza gdy nie są właściwie zabezpieczone.

Zabezpieczyć meble w środku przed wilgocią – te tapicerowane owinąć folią tzw. stretchem, co pozwoli zapobiec ich uszkodzeniom.

Posprzątać całe wnętrze – chodzi o wyczyszczenie wszystkich rzeczy, które mogą się zepsuć bądź stanowić pożywkę dla zwierząt.

Odłączyć od prądu wszystkie urządzenia elektryczne – w celu uniknięcia ewentualnego zwarcia i uniknięcia pobierania przez nie prądu.

Schować meble ogrodowe, narzędzia i inne rzeczy znajdujące się w ogrodzie.

Zatkać wszystkie otwory prowadzące do wnętrza – domki letniskowe w okresie zimowym mogą stać się schronieniem dla zwierząt, dlatego ten element jest tak ważny.