Uroda

Rodzaje łysienia – który dopadł właśnie Ciebie?

Łysienie to problem z jakim musi się zmierzyć wiele kobiet i mężczyzn. Jak sobie rozpoznać i radzić sobie z każdym rodzajem łysienia? Co na wypadające włosy oferują nam apteki, gabinety odnowy biologicznej, a nawet medycyna estetyczna?

Dlaczego łysiejesz?

Do podstawowych rodzajów łysienia należy łysienie androgenowe, plackowate i bliznowaciejące. To pierwsze wynika z działania androgenów, a więc hormonów płciowych na mieszki włosowe. Ich za wysoki poziom będzie hamował wzrost włosów. Łysienie plackowate ma charakter ogniskowy, a jego przyczyn doszukuje się w skłonnościach genetycznych i chorobach autoimmunologicznych. Łysienie bliznowaciejące wynika z nacieków zapalnych w skórze głowy, które trwale niszczę cebulki włosowe. Do tych przyczyn dochodzą jeszcze zakażenia grzybicze i bakteryjne skóry głowy, zaburzenia poziomu witamin i minerałów, czy np. łojotokowe zapalenie skóry głowy.

Co na wypadające włosy?

  • Mezoterapia skóry głowy to zabieg, podczas którego do cebulek włosa podaje się osocze bogato płytkowe lub kortykosteroid. Podanie substancji leczniczych bezpośrednio do miejsca wzrostu włosa lepiej pobudza ich wzrost. Mezoterapia polecana jest przy leczeniu łysienia androgenowego.
  • Przeszczep włosów to zabieg, który choć wzbudza drastyczne skojarzenia, w rzeczywistości polega jedynie na wyciągnięciu uwięźniętych głęboko w skórze mieszków włosowych do jej płytszych warstw. Dzięki temu wyrastający włos musi pokonać dużo cieńszą barierę zanim wydostani się na zewnątrz. Co istotne, to pacjent, wraz z osobą wykonującą zabieg, może zadecydować na jakim obszarze i ile cebulek chce wyciągnąć na wierzch. Metoda ta daje bardzo dobre rezultaty w przypadku łysienia na tle genetycznym i u osób z tendencją do bliznowacenia tkanek.
  • Leki przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne to kolejne często stosowane środki w przypadku leczenia nadmiernego wypadania włosów. Choć nie wpływają bezpośrednio na zatrzymanie ich wypadania, ani nie przyspieszają wzrostu, to pomagają wybić patogeny, przez które skóra naszej głowy choruje. Dermatozy skóry głowy to bardzo złożony problem, dlatego przez zażyciem preparatu warto wykonać badania, które zidentyfikują patogen i pozwolą dobrać indywidualnie celowaną terapię.
  • Preparaty dostępne w aptekach, to kolejna grupa produktów, które mają nam pomóc w walce z łysieniem. Co na wypadające włosy może się znaleźć w takich środkach? Najczęściej spotykany będzie minoksydyl i finasteryd. Ten pierwszy spotkamy w preparatach stosowanych miejscowo w okolicy skóry głowy i włosów. Rozszerza on naczynia krwionośne w okolicy cebulek włosowych i przyspiesza podziały komórkowe, a tym samym pobudza wzrost włosów. Finasteryd to z kolei składnik leków doustnych, który hamuje wiązanie androgenów do mieszków włosowych, a tym samym minimalizuje działanie tych hormonów na włosy.