Zdrowie

Ciąża – pierwsze objawy – jakie są i kiedy się zaczynają

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Wiele pań – zarówno tych planujących zostanie mamą, jak i tych, które kompletnie nie biorą tego pod uwagę – zastanawia się jak objawia się ciążą, co zalicza się do jej objawów, a także po jakim czasie zrobić test ciążowy.

Bardzo dużo przyszłych mam pierwsze objawy ciąży bierze za symptomy grypy bądź zwykłego zatrudnia pokarmowego. Tyczy się to zwłaszcza tych objawów, które występują w pierwszych tygodniach. Mylnie interpretują je na ogół te kobiety, które nie planowały ciąży.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze kilka dni po zapłodnieniu to albo w ogóle brak jakichkolwiek objawów, albo objawy tak dyskretne, że większość przyszłych mam w ogóle nie zwraca na nie uwagi. Jest to czas, kiedy w organizmie zaczynają zachodzić procesy przygotowujące do zmian, które będą miały miejsce przez najbliższe dziewięć miesięcy. Już po dziesięciu dniach od zapłodnienia uważna przyszła mama może zauważyć pewne objawy. Większość kobiet dostrzeże je jednak dopiero najwcześniej po czterech tygodniach od zapłodnienia. Pojawić może się wówczas niewielkie krwawienie będące konsekwencją zagnieżdżania się zarodka w macicy. Więcej objawów typowych dla ciąży występuje od dziewiątego, a u niektórych kobiet nawet od dwunastego tygodnia ciąży.

Najbardziej typowe objawy ciąży

Do objawów ciąży, które trudno przeoczyć zalicza się:

  • nudności i wymioty;
  • bolesność piersi – stają się one tkliwe, już nawet niewielki, delikatny dotyk może powodować ból;
  • zmęczenie niemające uzasadnienia w prowadzonym trybie życia;
  • rozdrażnienie, huśtawka nastrojów.

Do tego dochodzi brak miesiączki. Co jednak ważne, wiele przyszłych mam przez pierwsze miesiące ciąży ma skąpe krwawienia, które mylnie interpretowane są jako miesiączka właśnie. Wiele pań spodziewających się dziecka uskarża się również na zmiany apetytu. Jest to jeden z pierwszych objawów, które towarzyszy ciąży, podobnie jak wrażliwość na zapachy.

Po jakim czasie zrobić test ciążowy?

Pytanie po jakim czasie zrobić test ciążowy zadawane jest przez wiele kobiet. Ginekolodzy zgodnie twierdzą, że pierwszy test ciążowy najrozsądniej jest wykonać w dniu, w którym powinna pojawić się miesiączka. Jeśli taki test zostanie wykonany przed dziesiątym dniem od zapłodnienia, to wynik może być niezgodny z prawdą. Dostępne w aptekach i drogeriach testy ciążowe wykrywają hormon hCG. Im dłuższy czas upłynął od zagnieżdżenia zarodka w macicy, tym jego stężenie jest większe. Tym samym prawdopodobieństwo jego wykrycia jest większe. Warto pamiętać, że jeśli test zostanie wykonany w odpowiednim momencie i w prawidłowy sposób, to jego wiarygodność wynosi prawie 100%.

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Organizm przyszłej mamy wysyła szereg sygnałów sugerujących, że doszło do zapłodnienia. Test ciążowy jest potwierdzeniem niezwykłego stanu. Na szczęście odpowiedzieć na pytanie po jakim czasie zrobić test ciążowy jest bardzo prosta.