Uroda

Wągry na nosie, czyli jak walczyć z zaskórnikami?

Wągry najczęściej pojawiają się u osób, które borykają się z trądzikiem. Nadmierne wydzielanie sebum powoduje zatykanie porów skórnych, występujących w różnych miejscach na ciele. Właściwa pielęgnacja skóry powinna pomóc w pozbyciu się nieestetycznych wągrów i zapobiec powstawaniu nowych.

 

Wągry na nosie – przyczyny i objawy

Pory to ujścia włosów, przez które wydostaje się też pot, sebum oraz złuszczone komórki naskórka. W momencie kiedy pory się zatykają, powstają tzw. zaskórniki, nazywane też wągrami. Wągry na nosie, brodzie i czole powstają w wyniku zatykania porów przez łój i zrogowaciały naskórek. Zaskórniki mogą też występować w innych miejscach, np. na plecach. Te nieestetyczne zmiany skórne można więc znaleźć w  miejscach wydzielania sebum. Osoby, które mają cerę tłustą częściej będą się borykać z problemem zatkanych porów ze względu na zwiększone wydzielanie łoju. Wągry na nosie wyglądają jak małe, czarne kropki. Ich wyciskanie nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ uszkodzona skóra staje się idealną pożywką dla bakterii, co w konsekwencji będzie prowadzić do powstawania pryszczy oraz do rozwoju stanu zapalnego. Warto wiedzieć jak pozbyć się zaskórników w sposób skuteczny, a przede wszystkim bezpieczny dla skóry.

 

Wągry na nosie – jak się ich pozbyć?

Za wydzielanie sebum odpowiadają czynniki genetyczne. Nadmiar łoju, który powoduje wągry na nosie, przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji może zostać zlikwidowany. Dokładne oczyszczanie skóry jest pierwszym krokiem do pozbycia się zaskórników. Wśród popularnych i skutecznych sposobów na walkę z zatkanymi porami poleca się plastry na wągry. Aby z ich pomocą pozbyć się wągrów należy:

 

– dokładnie oczyścić i osuszyć twarz

– delikatnie nawilżyć skórę

– wyjąć plaster z opakowania i przykleić go na nos

– po kilkunastu minutach usunąć plaster

 

Plastry na wągry na nosie zawierają węgiel drzewny, oczar wirginijski czy olejek drzewa herbacianego, a więc składniki, które działają oczyszczająco, a przy okazji przeciwzapalnie. Zabieg z użyciem plastrów warto powtarzać co najmniej raz w tygodniu. Należy też używać odpowiednich kosmetyków, które nie przyczynią się do zatykania porów ani do nadmiernego wydzielania sebum. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z cera tłustą, które na co dzień borykają się z nadmierną ilością łoju skórnego.