Zdrowie

Rękawice nitrylowe vs. rękawice lateksowe

Każdy z nas w swoim codziennym życiu wykonuje wiele czynności, które narażają dłonie na kontakt z chemikaliami, czy patogenami chorobotwórczymi. Na szczęście zarówno wielo-, jak i jednorazowe rękawiczki są dla każdego łatwo dostępne. Jak je dobrać, by jak najlepiej chroniły nasze ręce?

Dokonując wyboru rękawiczek powinniśmy na pierwszym miejscu brać pod uwagę ich przeznaczenie. Innych właściwości będzie oczekiwać kosmetyczka podczas wykonywania zabiegu manicure, Ty podczas domowego farbowania włosów, a jeszcze innych chirurg. Powinniśmy wyrobić też w sobie nawyk robienia wielu obowiązków domowych tj. sprzątanie, pranie, przygotowywanie mięsa, czy nawet obieranie warzyw właśnie w rękawiczkach. Co do sprzątania to chyba każdy kiedyś doświadczył przykrego działania detergentów na ręce. Stają się one suche, czerwone, nie rzadko pękają i pieką po zbyt długim kontakcie z chemikaliami. Warto zabezpieczyć je nawet najprostszymi jednorazówkami przed bezpośrednią stycznością ze szkodliwą substancją. W przypadku jedzenia, nie tylko ochronimi się przed ewentualnymi przebarwieniami na skórze, np. po natarciu czegoś kurkumą, ale też nie przeniesiemy na jedzenie drobnoustroju, które mogą być chorobotwórcze, a zawsze znajdują się na naszych dłoniach. Fakt ograniczenia rozprzestrzeniania chorób warto wziąć pod uwagę szczególnie w przypadku produktów, które po kontakcie z naszymi rękoma, nie będą już poddawane obróbce termicznej, która zabiłaby znaczną część patogenów. Kolejnym ważnym czynnikiem będzie materiał, z którego wykonane są rękawiczki. Najpopularniejsze obecnie są rękawice lateksowe, nitrylowe.

Rękawice lateksowe idealne do zmiany opatrunków.

Lateks to naturalna guma, z której można wykonać zarówno cienkie rękawiczki jednorazowe, jak i grube, przeznaczone do wielokrotnego użytku i cięższych prac domowych. W przypadku wyrobów jednorazowych na uwagę zasługuje fakt naturalnego pochodzenia, bo dzięki temu rękawice lateksowe są biodegradowalne, a więc znacznie mniej obciążają środowisko. Do tego są bardzo elastyczne i łatwo dopasowują się do dłoni nie zaburzając czucia. Niestety, mają też parę wad. Ich głównym ograniczeniem jest możliwość wywołania reakcji alergicznej. Do tego mają charakterystyczny zapach, którego część osób nie toleruje oraz nie są odporne na działanie tłustych substancji. Rękawice lateksowe sprawdzą się więc do codziennej zmiany opatrunków, obierania warzyw, zmywania, czy farbowania włosów.

Rękawice nitrylowe

Rękawice nitrylowe wykonane są z syntetycznej gumy. Dzięki temu nie mają specyficznego zapachu, nie wywołują alergii, ale niestety nie podlegają naturalnemu procesowi rozkładu. Z drugiej strony są zdecydowanie bardziej odporne na działanie substancji chemicznych, również tych tłustych. Z tego względu są popularniejsze w gabinetach kosmetycznych, gdzie stosuje się kremy, czy w warsztatach samochodowych, gdzie nie da się uniknąć kontaktu ze smarem, czy olejem.